16. karmapa Rangdžung Rigpe Dordže

Tema Pühadus 16. karmapa Rangdžung Rigpe Dordže (1924–1981) sündis Derge provintsis, Ida-Tiibetis. Eelmine karmapa Khakhjab Dordže (1871–1922) jättis endast maha kirja, mis kirjeldas tema järgmise inkarnatsiooni asjaolusid. Selle kirja põhjal suutis Tsurphu kloostri juhtkond edukalt lapse asukoha leida.

Aastal 1931 sai noorest inkarnatsioonist noviitsmunk, nagu ette määratud, ning ta võttis vastu karmapa tseremoniaalse rüü ja Musta Krooni.

Karmapa õppis Tsurphu kloostris neli aastat, süvendades oma suutra, tantra, mahamudra ning Naropa kuue jooga meditatiivset kogemust. Juba poisina ilmutas ta erakordset loomulikku taipamist ja rääkis tihti oma õpetajatele oma eelmistest inkarnatsioonidest.

23-aastasena võttis karmapa vastu oma viimase ettemääratuse koos karma kagjü kõrgeimate õpetuste volituste ja seletustega. Aastal 1959 otsustas karmapa Tiibeti okupeerimise tõttu oma riigist pageda, mõistes, et dharma arengu eesmärki saaks kõige edukamalt teenida, kui põgeneda kommunistliku Hiina järjest kasvavast haardest. Seega lahkus karmapa Tsurpu kloostrist, karmapade traditsioonilisest residentsist, koos 160-liikmelise laamadest, munkadest ja ilmalikest praktiseerijatest koosneva kaaskonnaga ning jätkas oma teed Butaani suunas. Karmapa juhendamisel suutis kaaskond võtta kaasa kõige väärtuslikumaid kujusid, rituaalseid esemeid, reliikviaid, thankasid ja raamatuid, mida oli Tsurpu kloostris sajandeid säilitatud.

1974. aastal tõi 16. karmapa endaga grupi karma kagjü laamasid läände kaasa, nad külastasid Euroopat, Ameerikat ja Kanadat ning esimest korda said lääne inimesed võtta osa Musta Krooni tseremooniast, mida karmapa mitmel puhul läbi viis. Kutsutuna laama Ole ja Hanna Nydahli, oma esimeste lääne õpilaste poolt, jõudis karmapa 1974. aasta detsembris Taani, Kopenhaagenisse. Sellest alates külastas karmapa läänt veel kahel korral, 1976. ja 1980. aastal. T.P. 16. karmapa suri 5. novembril, 1981. aastal Chicago lähedal haiglas.